5

بهائیت و توهم جهانی بهتر

  • کد خبر : 49625
  • ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۸:۰۳
بهائیت و توهم جهانی بهتر
نشریه «به سوی جهانی بهتر» که از سوی مرکز بهائیت در اسرائیل تهیه و میان نمایندگان جامعه بهائی منتشر شد، به دنبال الگودهی برای توسعه همه‌جانبه اجتماعی و اقتصادی بهائیت است.

به گزارش پایگاه خبری مفاز، تشکیلات بهائیت به دنبال آن است تا به اسم خدمات اجتماعی، پروژه زوال فرهنگی ملّت‌ها را پی گیرد و توسعه‌ طلبی خود را تا رسیدن به مرحله برپایی حکومت بهائیت در عرصه گیتی دنبال کند.

مرکز جهانی تشکیلات بهائیت نسخه جدیدی از نشریه «به سوی جهانی بهتر» را منتشر کرده است. جدیدترین نسخه «به سوی جهانی بهتر» چهارمین نسخه از این مجموعه است. ویرایش‌های قبلی در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ منتشر شدند. نسخه‌هایی از این نشریه در میان حدود ۱۴۰۰ نماینده و مشاور که در انتخابات بیت العدل شرکت کردند توزیع شد.

این نشریه که توسط سازمان توسعه بین‌المللی بهائی در مرکز جهانی بهائی تهیه شده، تصویری از نحوه پیشرفت توسعه اجتماعی و اقتصادی بهائی ارائه می‌دهد. این نشریه برخی از عناصر کلیدی چارچوب آموزش و توسعه بهائیت را بررسی می‌کند و نمونه‌هایی از تلاش‌های بهائیت در این راستا را از تمام نقاط جهان ارائه می‌دهد.

تشکیلات بهائیت حوزه‌های عمل و فعالیت بهائیان که در این نشریه به تصویر کشیده شده را این‌گونه تشریح کرده است: «این نشریه طیف وسیعی از تلاش‌ها در زمینه توسعه بهائی را بررسی می‌کند، از پروژه‌های مردمی در مقیاس کوچک گرفته تا برنامه‌های توسعه پیچیده که سازمان‌هاى الهام گرفته از آئین بهائی اجرا می‌شوند. این تلاش‌ها پاسخی به نیازهای محلی هستند و به یک یا چند حوزه از جمله آموزش، کشاورزی، محیط زیست، هنر و رسانه، بهداشت، اقتصاد محلی، پیشرفت زنان و کمک‌های بشردوستانه مربوط می‌شوند. این نمونه‌ها… نشان می‌دهند که برای جامعه بهائی، توسعه فرآیندی است که لزوماً همراه با جامعه‌سازی و اقدام محلی در هر منطقه از جهان است.»[۱]

اما در تحلیلی از این نشریه و نکات طرح شده در آن، لازم است تا نکاتی را با یکدیگر بررسی کنیم:

نشریه «برای بهبود جهان» را می‌توان به گام‌های بهائیت جهت دستیابی به حاکمیت جهانی تفسیر کرد. این نشریه که مرکز تشکیلات بهائیت در اسرائیل تهیه می‌کند، از برنامه‌ریزی برای شیوع این فرقه تحت پوشش‌هایی نظیر توسعه‌ی آموزش و خدمات اجتماعی و اقتصادی خبر می‌دهد. نقشه‌ای که فعالیت سازمانی و وظایف مویرگی بهائیان در سراسر جهان را مشخص می‌کند.

با صدور نقشه ۲۵ ساله بیت‌العدل در دسامبر ۲۰۲۱، سازمان‌های وابسته به بهائیت، طرح‌هایی را برای آماده‌سازی مقدّمات جهت دستیابی به اهداف نقشه آغاز کردند. بنابر اسناد، نهاد رهبری بهائیت از حدود چهل سال پیش به صورت رسمی، استراتژی جدید تبلیغ، نفوذ و کادرسازی خود را در پوشش فعالیت‌های بشردوستانه دنبال می‌کند؛ تا جایی که در بند چهارده اساسنامه دفتر توسعه اجتماعی اقتصادی بهائیت osed، از رابطه بین تبلیغ، خدمات اجتماعی و توسعه بهائیت سخن گفته شده است.[۲]

در واقع سازمان بهائیت به دنبال آن است تا در پوشش اقدامات به ظاهر انسانی، کادرسازی گسترده کند و پروژه‌ی براندازی و به دست گیری حکومت‌ها (یعنی همان که در متون بهائیت هدف گذاری شده)[۳] را پی گیرد.

اما چرا باید از نقشه‌های توسعه طلبی بهائیت آگاه شد و تا حد ممکن با آن مقابله کرد؟! در پاسخ به این سؤال باید گفت: اولاً: به اعتراف پیامبرنمای بهائیت، این مسلک به دنبال محو اسلام است.[۴] لذا بی‌اعتنایی به نقشه‌های توسعه طلبی بهائیت در واقع سکوت در برابر تلاش برای محو اسلام است.

ثانیاً: بهائیت فرای از باور، یک تشکیلات با تصمیمات و اهداف سازمانی است و کسانی که عضو آن می‌شوند در همان فرم تسجیل تعهد می‌دهند که دیدگاه ملّی خود را کنار نهاده و در راستای منافع سازمانی گام بردارند. مهم‌ترین هدف این سازمان، براندازی حکومت‌ها در دنیا و جایگزینی با حکومت بهائی است.[۵] اعضای این سازمان هدفی جز خدمت به تشکیلات بهائیت و از بین بردن فرهنگ ملّت‌ها و جایگزینی آن با فرهنگ خود ندارند و اساساً وطن برای آن‌ها معنا و مفهومی ندارد.[۶] خیالی که تشکیلات بهائیت تلاش‌های فراوانی را برای دستیابی و فراهم کردن مقدمات آن، بخصوص در سال‌های اخیر انجام داده است. فعالیت چنین احزابی در هر کجای دنیا بی‌شک خطری بالفعل برای عقاید، فرهنگ و امنیت ملّی کشورها به حساب می‌آید.

پی‌نوشت:

[۱]. سرویس خبری جامعه بهائی، عنوان مقاله: «به سوی جهانی بهتر»: انتشار نسخه جدیدی در کانونشن بین‌المللی، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ (۱ مه ۲۰۲۳).

[۲]. توسعه اجتماعی و اقتصادی، گذری بر پیام های معهد اعلی و بیانیه های دفتر توسعه اجتماعی و اقتصادی (OSED)، (۱۹۸۳ میلادی الی رضوان ۲۰۱۰ میلادی)

[۳]. ر.ک: شوقی افندی، توقیعات مبارکه خطاب به احبای شرق، آلمان: لجنه ملّی نشر آثار امری، ۱۹۹۲ م، ص۵۰۲٫

[۴]. ر.ک: اشراق خاوری، مائده آسمانی، بی جا: مؤسسه ملّی مطبوعات امری، ۱۲۹ بدیع، ج۴، ص۱۴۱٫

[۵]. ر.ک: شوقی افندی، توقیعات مبارکه خطاب به احبای شرق، آلمان: لجنه ملّی نشر آثار امری، ۱۹۹۲ م، ص ۵۰۲٫

[۶]. نهاد رهبری بهائیت، پیام رضوان ۲۰۱۰ م، برابر ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ ش.

انتهای پیام

منبع:

لینک کوتاه : https://mafaz.ir/?p=49625

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.