0

رمز یک اعدام؛ چرا امیرکبیر طاهره قره العین را اعدام کرد؟

  • کد خبر : 17162
  • 15 اسفند 1399 - 18:30
رمز یک اعدام؛ چرا امیرکبیر طاهره قره العین را اعدام کرد؟
طاهره قره العین نخستین زن آیین بابیه بود که روبنده از صورت برگرفت و اعلام کرد که با آمدن آیین بیانی، احکام اسلام ملغی شده ‌است.

پایگاه خبری مفاز – طاهره قره العین یا زرین تاج قزوینی از پیشگامان بابیت در زمان ناصرالدین شاه است که عملیات کشف حجاب و رفتن وی با چهره‌ کاملا بزک شده و عریان به میان مردان بابی و همخوانی‌اش با سران بابیه (که در تاریخ از آن، با عنوان رسوایی بدشت یاد می‌شود) در تاریخ ثبت شده است و حتی مورخین بابی و بهایی نیز بدان اشاره دارند.

پدر و مادرش هر دو مسلمان و مجتهد بودند. وی همانند یکی از عموهایش ابتدا به شیخیه گرایش پیدا کرد و برای مدتی رهبری بخشی از شیخیه در کربلا و عراق را به دست گرفت. با علنی شدن دعوت سید علی‌محمد باب، طاهره به وی گروید و بدون آنکه موفق شود تا پایان عمر او را از نزدیک ببیند، در زمره نزدیک‌ترین یاران او درآمد. او نخستین زن آیین بابیه بود که روبنده از صورت برگرفت و اعلام نمود که با آمدن آیین بیانی، احکام اسلام ملغی شده‌است.

احمد کسروی می‌نویسد: «… داستان قره العین شگفت‌آور است. ولی دلیل از آن به سود کیشهای بابی و بهایی نتوان درآورد. در کوششها نیز زیان قرهالعین کمتر از سودش نبوده، در جستن او از خانه‌ی شوهر و همراهی‌اش با مردان آن داستان بدشت که خود بهاییان پوشیده نداشته‌اند، دستاویز دشمنان بیشتر گردیده تا دستاویز دوستان. این است در کتابها دیده می‌شود که خواهر عبدالبهاء که بهاییان او را بلندمرتبه می‌شمارند در نامه‌ی خود به بهاییان تهران چنین نوشته: قره العین یک دفعه بی‌حکمتی کرد و هنوز از کله‌ی مردم نمی‌توانیم به درآوریم.

چرا قره العین می‌خواست ناصرالدین‌شاه را ببیند؟

مرحوم آیت الله شیخ حسین لنکرانی معتقد بود: خدمت بزرگ دیگری که امیرکبیر به اسلام و ایران کرد، تسریع در اعدام قره العین، و از بین بردن زمینه‌ی دیدار آن زدن فتانه با ناصرالدین شاه جوان بود که زمام نفس خویش را در دست نداشت و ممکن بود دلباخته‌ی ناز و غمزه‌ی او شده و این امر (همراه با سوسه دوانی‌های دول اجنبی ذی نفع در ماجرا) کار پایان دادن به غائله‌ی ایران سوز بابیان را دچار مشکل سازد.

نورالدین چهاردهی، «از افراد ثقه‌ی ازلی‌ها» شنیده است «که طاهره در زمان زندانی بودن خود تقاضای ملاقات با ناصرالدین شاه نمود و شاه مایل به ازدواج با او بود. درباریان (امیرکبیر) از ملاقات طاهره بیمناک شده و وهم داشتند که شاه تحت سیطره‌ی طاهره قرار گیرد و زیبایی او موجب شود که شاه مفتونش گردد، لذا مرگ او را جلو آوردند.»

پی نوشت: مقاله ﺍﻇﻬﺎﺭﺍﺕ ﻭ ﺧﺎﻃﺮﺍﺕ ﺁﻳﺖﺍﷲ ﻟﻨﻜﺮﺍﻧﻲ ﺩﺭﺑﺎﺭﺓ ﺑﺎﺑﻲﮔﺮﻱ ﻭ ﺑﻬﺎﻳﻲﮔﺮﻱ، فصلنامه مطالعات تاریخی

لینک کوتاه : https://mafaz.ir/?p=17162

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.