پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم : پس از من هرگاه شک آفرینان و بدعت گذاران در دین را دیدید، از آنان ابراز برائت کنید... و از معایب آنان بگویید... تا مبادا در خراب کردن اسلام طمع کنند. () , وسائل الشیعه 508/11      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

با عنوان «عیسی مسیح در قرآن کریم»؛

سه شنبه 23 دی ماه 99 22:57

سمینار گفتگوی اسلام و مسیحیت در کنیا برگزار شد

مفاز/ سمینار گفتگوی اسلام و مسیحیت با عنوان «عیسی مسیح در قرآن کریم» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در کنیا برگزار و بر همگرایی بین مسلمانان و مسیحیان تأکید شد.

به گزارش پایگاه خبری مفاز، در این سمینار که با هدف گسترش روابط مذهبی و صلح و همبستگی و برادری مسلمانان و مسیحیان در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا برگزار شد، جعفر برمکی، سفیر و ابوذر طوقانی، سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کنیا و دیگر شخصیت‌های دینی کنیا حضور یافتند.

جعفر برمکی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا در سخنانی، به موضوع «همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان در ایران» اشاره کرد و وجود صلح و آرامش را برای ایجاد امنیت ضروری دانست.

وی در ادامه اظهار کرد: همه ادیان و پیامبران الهی به عنوان ناجی بشریت و منبع صلح، امنیت و دوستی با پیروان سایر ادیان را ترویج می‌کنند. همزیستی مسالمت آمیز به عنوان دستاورد زندگی مدرن بشر تلقی می‌شود در حالی که اسلام به عنوان یکی از ادیان الهی این همزیستی مسالمت آمیز را هم در قرآن کریم و هم در سنت اهل بیت تشویق می‌کند.

برمکی با اشاره به آیه 13 سوره مبارکه حجرات در خصوص همزیستی مسالمت آمیز در قرآن بیان کرد: این آیه به روشنی نشان می‌دهد كه نباید بر اساس قبیله، نژاد، عقیده یا مذهب تبعیض قائل شد. کلمه اسلام به صلح اشاره دارد. تعالیم اسلامی شامل بسیاری از راه حل های رفع اختلافات بین مردم و ملت‌ها با هدف برقراری صلح است. تاریخ اسلام نشان می‌دهد که چگونه مسلمانان و غیر مسلمانان در مدینه با هم در صلح زندگی می‌کردند. منشوری که توسط پیامبر اکرم در سال 622 میلادی اعلام شد، بهترین نمونه از همزیستی جمعی و باورهای مختلف است.

سفیر کشورمان در ادامه سخنانش، افزود: متأسفانه برقراری همزیستی مسالمت آمیز در جهان با چالش‌هایی روبرو است. چندین کشور مسلمان حتی در میان گروه‌های مختلف مسلمان از درگیری‌های داخلی رنج می‌برند. ما باید تلاش کنیم تا بین ادیان صلح برقرار کنیم. ایران در تلاش است تا چنین فضایی را داشته باشد.

وی همچنین، به همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان در ایران اشاره و تصریح کرد: قانون اساسی ایران تصریح کرده است که زرتشتیان، یهودیان و مسیحیان به عنوان اقلیت‌های مذهبی شناخته می‌شوند.

اسقف دیوید تگانا، دبیر کل فدراسیون انجیلی و کلیساهای مسیحی کنیا (FEICCK) به بیان زندگانی حضرت عیسی(ع) پرداخت و گفتگوهای بین دینی را ضروری دانست.

شیخ یوسف ابوحمزه، مدیر امور دینی شورای عالی مسلمانان کنیا از دیگر سخنرانان این مراسم بود. وی به سهم شورای عالی مسلمانان کنیا در همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان و ادیان دیگر در کنیا اشاره کرد.

شیخ مهدی قاسم، امام حماعت مسجد شیعیان پارکرود در سخنانی، به موضوع حضرت عیسی مسیح در قرآن کریم و بعثت پیامبران اشاره کرد و گفت: عیسی مسیح(ع) به معنای "بشارت" داده شده است. عیسی برای ایجاد صلح، امید، تجدید و تأیید مجدد قوانینی که قبلاً وجود داشت برای جامعه‌ای که از نظر معنوی گمراه شده بود، فرستاده شد.

بررسی نقاط همگرایی بین مسلمانان و مسیحیان از دیگر موضوعات مطروحه در این نشست بود که توسط کاهومبی ماینا، استاد دانشگاه کنیاتا بیان شد. وی با برجسته سازی دیدگاه‌های مسلمانان و مسیحیان درباره عیسی مسیح در مورد تولد، مرگ، زنده شدن و ظهور دوباره، گفت: باید برای دستیابی به صلح و تفاهم هرچه بیشتر و آشنایی عمیق تر از یکدیگر تا آنجا که ممکن است روحانیون ادیان مختلف را در این گونه برنامه‌ها مشارکت دهیم.

9189.jpg

به گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این برنامه با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در کنیا از سوی شبکه تلویزیونی سیتیزن (یکی از پربیننده ترین شبکه‌های تلویزیونی کنیا) تصویربرداری و در بخش‌های مختلف خبری پخش شد. همچنین، فایل ضبط شده این برنامه در صفحه اینستاگرام رایزنی فرهنگی کشورمان به نشانی https://www.instagram.com/iran.kenya/ قابل دسترسی است./ ت