پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم : پس از من هرگاه شک آفرینان و بدعت گذاران در دین را دیدید، از آنان ابراز برائت کنید... و از معایب آنان بگویید... تا مبادا در خراب کردن اسلام طمع کنند. () , وسائل الشیعه 508/11      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

دوشنبه 15 دی ماه 99 23:58

کشف الاشتباه در کجروی اصحاب خانقاه

مفاز/  کتاب کشف الاشتباه در کجروی اصحاب خانقاه با قلم حاج شیخ ذبیح اله محلاتی عسکری به عنوان یکی از آثار ارزشمند در زمینه نقد تصوف است.

به گزارش پایگاه خبری مفاز، مولف در کتاب «کشف الاشتباه در کجروی اصحاب خانقاه» به نقد و بررسی آراء عارفان و ردّ اندیشه‏های صوفیان با این عناوین پرداخته است: طریق سلوک الی الحق، تراجم مشایخ صوفیه، حسن بصری و عداوت او با حضرت علی(ع)، حلاج و اخبار او، جنید بغدادی و تسنن او، اشعار در قدح صوفیه، خرافه عجیب از محیی‏الدین عربی، ابن‏عربی گفته خدا به‌صورت مسیح ظاهر می‏شود، شاه نعمت‏اللّه‏ ولی و اشعار او، بطلان حلول و اتحاد، بطلان وحدت وجود.

نویسنده، این کتاب را برای روشنگری جامعه مسلمین از انحرافات و جعلیات فرق تصوف به نگارش درآورده و سعی نموده یک اثر جامع و مفید بالاخص برای شیعیان از خود باقی بگذارد.

این کتاب خلاصه کتاب جامع و کاملی است به نام السیوف البارقه که اولین بار در نجف اشرف ازسوی مولف به نگارش درآمد. بعد ها بنا بر سفارش و توصیه علما، ، خلاصه آن اثر وزین به صورت یک کتاب مختصر به نام کشف الاشتباه در کجروی اصحاب خانقاه توسط همان مولف ارائه شد.

از آنجا که خواندن این اثر نقش خوبی در حصول برائت از فرقه های صوفیه داشت، فردی به نام حاج فردوسی بر آن شد پس از ویرایش صوری ، اصلاح مختصر برخی عبارات ، با همان محتوای اصلی (بعد از نیم قرن که از اولین انتشار آن می‌گذشت) منتشر نماید.

این کتاب توسط انتشارات نسیم ظهور در 560 صفحه منتشر شده است./ ت