پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم : پس از من هرگاه شک آفرینان و بدعت گذاران در دین را دیدید، از آنان ابراز برائت کنید... و از معایب آنان بگویید... تا مبادا در خراب کردن اسلام طمع کنند. () , وسائل الشیعه 508/11      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

پنجشنبه 24 مهر ماه 99 20:34

سکوت ترامپ در مورد مسئله قره باغ و تصميم گيری ارمنيان مقيم آمريکا در آستانه انتخابات

مفاز/ سکوت رئيس جمهور دونالد ترامپ برای چندين هفته درگيری های مداوم در قفقاز جنوبی، ارمنیان ساکن در ايالات متحده را نگران کرده است.

به گزارش مفاز، بیش از يک و نيم ميليون ارمنی ساکن در آمريکا از رئيس جمهور و کنگره خواسته اند که تهاجمات جمهوری باکو و مداخله ترکيه در درگيری ها را محکوم کنند. ارمنیان مقیم آمریکا از عدم تمايل رئيس جمهور در محکوم کردن آنکارا و باکو خشمگين هستند. از این رو ده ها هزار ارمنی روز پنجشنبه در اعتراض به بی عملی ترامپ در مقابل کاخ سفيد تجمع کردند.

در تاريخ 29 سپتامبر، جو بايدن، نامزد انتخابات رياست جمهوری اظهار داشت که ترامپ بايد از رهبران ارمنستان و جمهوری آذربايجان بخواهد تا خصومت را متوقف کرده و مداخله ترکيه را محکوم کنند.

وقتی ترامپ به بيانيه با فرانسه و روسيه پيوسته بود،ترکيه را کشوری نخواند که در درگيری مداخله می کند. ترامپ روابط خود با رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه را بهبود بخشيده است.

آرام هامپاريان، مدير اجرايی کميته دادخواهی ارمنيان آمريکا می گوید: «انتقاد بايدن از مداخله ترکيه اميدوار کننده است ولی ما هنوز بايد اين حرف را از زبان ترامپ بشنويم و اين دقيقاً همان چيزی است که ارمنيان در سراسر کشور به آن توجه می کنند».

بعيد به نظر می رسد اين مسئله روند انتخابات رياست جمهوری را تغيير دهد، اما عواقبی برای سال 2020 به همراه خواهد داشت.بزرگترين جوامع ارمنی مقيم آمريکا در لس آنجلس، نيويورک و بوستون هستند که شهرهايی دموکراتيک و امن برای بايدن هستند.

به عنوان يک جامعه متحد مسيحی، ارمنيان مقيم آمريکا بيشتر از انتخاب يک حزب در مورد موضوعات مورد علاقه جامعه خود رأی می دهند. آنها علاوه بر مسائل داخلی، کانديداهايی را بر اساس شناخت ترکيه از نسل کشی ارامنه در سال 1915 ، حمايت از آزادی مذهبی و روابط مثبت با ميهن تاريخی خود انتخاب می کنند. برخی از ارمنيان در نتيجه نسل کشی در اوايل قرن بيستم و تعداد زيادی در اواخر دهه 1980 و اوايل دهه 1990 به دليل جنگ ارمنستان و جمهوری آذربايجان بر سر قره باغ و فروپاشی اتحاد جماهير شوروی وارد ايالات متحده شده اند.

شيوع خشونت در قره باغ جامعه ارمنی ايالت متحده را بسيج کرده و باعث شد تا در دفاع و حمايت از ارمنستان و ارمنی های ساکن در منطقه درگيری، يک ارتباط و مسئوليت عميق احساس کنند.جامعه ارمنی مقيم آمريکا در حال جمع آوری کمکهای مالی برای ارمنيانی هستند که به دليل جنگ آسيب ديده اند. آنها خواستار تحريم جمهوری آذربايجان و ترکيه و پايان کمک های نمادين آمريکا به اين کشورها هستند.

چاليان، نماينده کميته دادخواهی ارمنيان در پِنسيلوانيا گفت: «موضع رئيس جمهور فعلی، ارمنستان و قره باغ را ايمن نکرده است و اين جامعه ما را مجبور به اقدام می کند بيشتر مردم می خواهند اقدامی انجام دهند، به رئيس جمهور فعلی رای نمی دهند، كه انتظارات آنها را برآورده نكرد، مخصوصاً وقتی صحبت از حقوق بشر به ميان می آيد».

اگرچه بايدن متعهد شده است که در صورت انتخاب شدن، نسل کشی ارمنيان را به رسميت بشناسد، اعضای جامعه ارمنی ايالت متحده همچنين به ياد می آورند که دولت اوباما به قول خود عمل نکرده و اعتقاد کمی به بايدن و دموکرات ها دارند»/ ت

منبع: موسسه هور