پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم : پس از من هرگاه شک آفرینان و بدعت گذاران در دین را دیدید، از آنان ابراز برائت کنید... و از معایب آنان بگویید... تا مبادا در خراب کردن اسلام طمع کنند. () , وسائل الشیعه 508/11      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

به مناسبت سالگرد شهادت شیخ الاسلام؛

سه شنبه 25 شهریور ماه 99 20:48

ماموستا شیخ الاسلام؛ شهید منادی وحدت

مفاز/ سرانجام فعالیت‌های علمی، دینی و فرهنگی ماموستا شیخ‌الاسلام و تلاش‌های خستگی‌ناپذیرش در راه اعتلای وحدت کلمه و دین اسلام باعث شد تا هدف کینه‌توزان و دشمنان اسلام قرار گیرد.

به گزارش مفاز، ماموستا محمد شیخ‌الاسلام، سوم فروردین‌ماه سال 1315 هجری شمسی در خانواده‌ای مذهبی در یکی از روستاهای شهرستان بانه از توابع استان کردستان چشم به جهان گشود.

او تحت تعالیم پدرش قرار گرفت و در فضایی پرورش یافت که 13 نسل پیش از او در راستای رسالت و آموزه‌های دینی به فعالیت مشغول بودند.

وی در محضر علمای بزرگ کردستان به تحصیل علوم اسلامی پرداخت تا اینکه در سال 1336 از سوی عالم و استاد بزرگ منطقه، ملا‌باقر، مجاز به تدریس و به‌ عنوان مفتی اعظم مذهب شافعیه در منطقه شناخته شد.

پشتکار وی در طلب علم زبانزد خاص و عام بود به‌طوری‌که جهت یادگیری مطلبی تا ساعت‌ها روی پاهایش می‌ایستاد. ماموستا شیخ‌الاسلام قریب به نیم قرن از عمر خود را به تدریس و تربیت طالبان علم پرداخت که نتیجه آن را می‌توان در تربیت روحانیان و ماموستاهایی دید که همگی آنها از الگوها و نمونه‌های منطقه هستند.

وی نزدیک به 20 سال در سقز و بانه به ‌صورت سنتی در حجره طلاب و هم در مدارس رسمی علوم دینی و کلاسیک به امر تدریس، تحقیق و تفحص پرداخت و حدود 30 سال نیز در سنندج همزمان که سمت امام جماعت مسجد «سید قطب» را برعهده داشت به امر تدریس، تحقیق و پژوهش در مدارس دینی، آموزش و پرورش و دانشگاه‌های استان مشغول بود.

شیخ‌الاسلام، شش سال در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران، حدود 20 سال در دانشکده الهیات دانشگاه تهران و 10 سال در دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحدهای سنندج و سقز و سایر دانشگاه‌های سطح استان به تربیت طلاب علوم دینی و دانشجویان مشغول بود.

او در فلسفه، فقه، اصول، تفسیر و سایر علوم اسلامی تبحر و مهارت خاصی داشت به‌طوریکه در انجمن‌های علمی علوم اسلامی عضو فعالی بود.

وی علاوه بر فعالیت‌های دینی و فرهنگی، در دوره‌های سوم و چهارم به ‌عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و همچنین در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به ‌عنوان عضو فعالیت داشت.

ماموستا شیخ‌الاسلام هیچوقت از خواندن نماز شب نمی‌گذشت و حتی در اواخر عمرش نیز با وجود کهولت سن، اقدام به برگزاری کلاس‌های تفسیر قرآن در ماه مبارک رمضان می‌کرد که شهرت ویژه‌ای پیدا کرده بود.

سرانجام فعالیت‌های علمی، دینی و فرهنگی ماموستا شیخ‌الاسلام و تلاش‌های خستگی‌ناپذیرش در راه اعتلای وحدت کلمه و دین اسلام باعث شد تا هدف کینه‌توزان و دشمنان اسلام قرار گیرد و در 27 رمضان (شب قدر) سال 1388 بعد از اقامه نماز مغرب در مقابل مسجد سیدقطب سنندج به‌دست عوامل مزدور به فیض شهادت نایل آید.

پیکر مطهر حاج ماموستا محمد شیخ الاسلام نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری بعد از ظهر روز جمعه 27 شهریور1388 در میان حزن و اندوه نمازگزاران روزه دار سنندجی در قبرستان شیخ محمد باقر واقع در انتهای خیابان کشاورز سنندج به خاک سپرده می شود تا به دشمنان اسلام ثابت کند که مردم و علمای کردستان در دفاع از اسلام ناب محمدی (ص) عزمی راسخ و گامی استوار دارند و از شهادت هراسی ندارند.

ماموستا شیخ الاسلام منادی وحدت

آنچه غیر از موفقیت‌های علمی و مذهبی ماموستا را مطرح کرد، تلاش برای وحدت بود چنانکه، اگر در جایی از منطقه بین مذاهب، فرق و اقوام مختلف مشکل و یا اختلافی پیش می‌آمد، قدم پیش می‌گذاشت و باعث ایجاد وحدت و انسجام دوباره بین مردم می‌شد.

وی تمام عمر خود را در راه ایجاد تقریب مذاهب اسلامی در منطقه صرف کرد تا جایی‌که در این راه شهید شد و بر این اعتقاد بود که ایجاد اختلاف در مذاهب اسلامی نقشه استعمار است.

ماموستا شیخ الاسلام منادی وحدت در غرب ایران، و از طلایه داران اتحاد اسلامی در میان جماعت اهل سنت کردستان بود که علاوه بر منشأ خدمات و برکات بسیار در آن منطقه، بر اثر شیفتگی و دلبستگی خود به انقلاب اسلامی، حلقه رابط میان نظام و مردم آن سامان، در عرصه های گوناگون دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به حساب می آمد.

ماموستا شیخ الاسلام از زبان همسر و پسرش

اقلیمه موسوی، همسر شهید شیخ الاسلام، وی را دارای جمیع خصائل و محسنات اخلاقی بیان کرد و گفت که او دارای اخلاق پسندیده و بسیار آرامی بود که ثمره 48 سال زندگی مشترک با این شهید، سه فرزند پسر و یک دختر است.

با وجودی که وضعیت مالی آن چنانی خوبی نیز نداشتند ولی ماموستا هیچوقت کمک به فقرا و نیازمندان را از یاد نمی‌برد و همواره به آنها کمک می‌کرد.

فرزند شهید از آرزوی پدر به شهادت، چنین پرده برداشت که: «شب قبل از حادثه ترور، آقای استاندار نزد پدر من آمد و از ایشان خواست تا اجازه دهند برایشان محافظ بگذارند. اما پدرم با این کار مخالفت کرد و اظهار داشت که من غیر از خداوند متعال محافظی نمی خواهم و اگر تقدیر الهی چنین باشد که به دست از خدا بی خبران به شهادت برسم چه سعادتی بهتر از این. دوست ندارم کسی به خاطر محافظت از من به زحمت یا به خطر بیفتد.»

فرزند ایشان پس از شهادت پدر اظهار داشت: «پدرم علاقه و ارادت بسیاری به مقام معظم رهبری داشت و می گفت: دلم می خواهد بنشینم و برای مظلومیت مقام معظم رهبری گریه کنم».

به گفته پسرشان ماموستا شیخ الاسلام در بین علما و روحانیون هیچ کسی به اندازه آیت‌الله خامنه‌ای برای جایگاه رهبری و ولایت فقیه مناسب نیستند. وی عنوان کرد: پدرم می‌گفت، ایشان به تمامی مسائل ریز و درشت جامعه آگاهی دارند و اقتدار و عظمت کنونی ایران اسلامی در جهان نتیجه تصمیم‌گیری‌های معظم‌له است.

چون پدرم نیز آگاه به مسائل فقهی و مبانی دین از دیدگاه اهل تسنن و تشیع بود و به خوبی بسترهای وحدت را می‌شناخت و در راستای استحکام آن تلاش می‌کرد، دشمنان این را برنتابیدند و وی را توسط عوامل عده‌ای فریب‌خورده به شهادت رساندند.

شهید شیخ الاسلام از نگاه دوستان

طاهرجو از دوستان صمیمی ماموستا شیخ‌الاسلام نیز در مورد این شهید می گوید: به ‌دلیل اینکه شیخ‌الاسلام از لحاظ علمی و اخلاقی در سطح بالایی قرار داشت باعث شده بود که به شخصیتی ملی و بین‌المللی تبدیل شده و محبوبیت بسیار زیادی داشته باشد.

از نظر وی ماموستا شیخ‌الاسلام، انسانی صاحبنظر، فرهیخته و اندیشمند و درسطح ملی منادی وحدت بوده است و همیشه برای رفع مشکلات ملی و منطقه‌ای تلاش می‌کرد و اثرگذار بود.

طاهرجو بارزترین ویژگی این شهید را متخلق بودن به اخلاق حسنه، مردم‌داری و فقیرنوازی بیان کرد و ادامه داد: وی دارای تفکری مترقی نسبت به ارتقای حوزه کاری خود بود.

وی با بیان اینکه ماموستا شیخ‌الاسلام آرزوی شهادت را داشت،یادآور شد:ماموستا آمادگی خاصی برای شهادت داشت و تمایل و علاقه‌ای به داشتن محافظ شخصی نداشت.

ایوب احمدپور که یکی از شاگردان ماموستا شیخ‌الاسلام در سال‌های نه چندان دور بوده است که این چنین درباره استاد خود می‌گوید: ویژگی بارز ماموستا جدیت کامل در امر تعلیم بود.

وی ادامه داد: ماموستا شیخ‌الاسلام ‌از استادان برتر استان کردستان بود. من از سال 71 به ‌مدت سه سال از کلاس‌های تفسر قرآن و اصول فقه ایشان استفاده کردم و افتخار شاگردی ایشان را داشتم.

احمدپور با اشاره به خصوصیات بارز این شهید وارسته، وی را انسانی فوق‌العاده دقیق و موقعیت‌شناس دانسته و بیان می کند که او از لحاظ توانمندی علمی در سنندج نظیر نداشت.

این شاگرد ماموستا، وی را فردی خوشرو، شوخ طبع و دارای حافظه قوی بیان کرد و ادامه داد: اگر شاگردان متوجه مطلبی نمی‌شدند ولو چندین بار باز هم مطلب را تکرار می‌کرد و تا به نتیجه نمی‌رسید که به‌طور کامل متوجه شده‌اند بحث بعدی را مطرح نمی‌کرد.

محمداشرف ایل‌بیگی، مسئول اداره پژوهش مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، ماموستا شیخ‌الاسلام را انسانی بی‌نهایت سخاوتمند و فوق‌العاده مهمان‌دوست و فقیرنواز توصیف می کند.

وی این شهید را انسانی بسیار متواضع، عالم و فرزانه دانست که بسیار حق‌شناس بوده و برای بزرگان احترام خاصی قائل می‌شد.

صالح ادیبی، رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان نیز ویژگی بارز ماموستا را آرامش،نرمش و تسامح در سخن گفتن عنوان کرد و افزود: وی دارای تفکر فلسفی و کلامی بود به‌گونه‌ای که در حوزه فلسفه و کلام سرآمد و بسیار توانا بود.

ادیبی، فقیرنوازی، تواضع و فروتنی را از دیگر ویژگی‌های این شهید والامقام بیان کرد و ادامه داد: هرکس با ایشان نشست و برخواست داشته است از لحاظ روحی، معنوی و علمی بهره برده است.(+)

بخشی از سخنرانی شیخ شهید در مصلای قدس زاهدان

«... هر انقلابی دارای دو دوره است، یک، دوره استقرار، دوم، دوره استمرار؛ برای مثال 23 سال زمان حیات رسول اعظم(ص) دوره استقرار اسلام است و بعد از فوت آن حضرت دوره استمرار است که وظیفه یاران آن حضرت و وظیفه ائمه دین و علمای عظام است که نظام و نهضت محمدی(ص) را حفظ کنند.

در نظام مقدس جمهوری اسلامی هم 10 سال اول، در زمان حضرت امام(قدس سره) زمان استقرار نظام جمهوری اسلامی و بعد از ارتحال حضرت امام، دوره استمرار انقلاب اسلامی است؛ و این را بدانید کسانی که در فرج حضرت امام برای استقرار نظام جمهوری اسلامی نفس نفیس خودشان را نثار کردند چه اجری می برند شما اگر برای استمرار و بقای وجودی این نظام جهاد کنید و نفس نفیس را نثار کنید یقینا اجرتان کمتر از اجر آنها نیست.

باید به این توجه کنید که ما در مقابل استمرار و بقا و دوام این نظام مسئولیت داریم اگر خدای نکرده تغافل کنیم، خدای نکرده خیانت کنیم، یقینا جزو کسانی هستیم که خداوند در روز قیامت به اشد عذاب، آنها را عذاب می‌دهد.

در کردستان ما، مردم از ابتدای انقلاب پرچم دار این نهضت بوده اند. در زمان حیات حضرت امام(قدس سره) فرامین ایشان را لبیک می گفتند و در زمان ولایت مقام معظم رهبری همه ما تحت اشاره مقام معظم له هستیم. بارها من به نام مفتی کردستان اعلام کرده ام و امروز هم در این محفل نور اعلام می کنم: ما علمای کردستان، در عرض رهبری هیچ قدرتی را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت و مشروعیت هر قدرت و مقامی زمانی است که در خط تبعیت از منویات مقام معظم رهبری قرار بگیرد. من استدعا می کنم وحدت اسلامی را حفظ کنید، اختلافات را کنار بگذارید، تمام شیاطین دنیا می کوشند که بین جامعه اهل سنت و جامعه اهل تشیع اختلاف به وجود آورند یا دایره اختلاف را وسیع تر کنند. اگر می خواهید اخبار شما قلب مبارک رسول اعظم(ص) را شاد کند، از هر نوع شکاف و اختلاف پرهیز کنید.

همه ما امت حضرت رسول اعظمیم، اگر شما افتخار می کنید که شیعه حضرت علی بن ابیطالب(ع) هستید یقین بدارید این دستور رسول اعظم(ص) است که محبت حضرت علی بن ابیطالب ایمان و بغض آن حضرت نفاق و فساد عقیده است.

این عقیده ماست، من به نام فرزند ایشان هیچ وقت اعلام نکرده ام که ارادتمند حضرت علی بن ابیطالبم! من کجا و ارادتمندی آن حضرت کجا؟! من ارادتمند و خاک پای کسانی هستم که مرید حضرت علی بن ابیطالب باشند.» (+)

عامل ترور ماموستا شیخ الاسلام

عامل ترور ماموستا شیخ الاسلام پس از دستگیری اینگونه بیان می‌کند که: برای به دست آوردن خیرات باید از همدیگر سبقت گرفت، ما کارمان کافرکشی بود پس فرقی نمی‌کرد که او کیست، به ما گفته بودند که او یکی از سران کفر است و باعث منزوی شدن اهل سنت شده است.

او هم‌چنین در اعترافات خود نحوه‌ی ترور این عالم بزرگوار را اینگونه تعریف می‌کند: «دو نفر از بچه‌های گروه را برای شناسایی مسجدی که ماموستا شیخ الاسلام در آنجا امام جماعت بود اعزام کردم که قرار بود محل را شناسایی تا در فرصتی مناسب وی را ترور کنیم که وقتی برگشتند اعلام کردند ماموستا شیخ الاسلام را ترور کرده و موفق به فرار شده‌اند.»

پیام امام خامنه‌ای به مناسبت شهادت ماموستا شیخ الاسلام

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ مَن قُتِلَ مَظلومَاً فَقَد جَعَلنا لِوَلیِّهِ سُلطانا

با تأسف و اندوه فراوان اطلاع یافتم که دست جنایتگر و گنهکار مزدوران استکبار و ارتجاع به خون عالم مجاهد و روحانی خدمتگزار جناب ماموستا شیخ‌الاسلام نماینده مجلس خبرگان رهبری آلوده شده و آن مرد شریف و خدوم پس از دهها سال دفاع صریح از حق، به دست جنود باطل به شهادت رسیده است.

در این چند روز چند عنصر روحانی ارزشمند دیگر از جمله امام جمعه‌ موقت سنندج و دو تن از مسئولان قضایی محترم آن استان هم پیش از این بزرگوار مجروح و یا شربت شهادت نوشیده‌اند.

این زنجیره شقاوت و خونخواری در ماه مبارک رمضان و در آستانه‌ روز دفاع از ملت فلسطین، نشان‌دهنده‌ آن است که این جنایتکاران با وجود ادعای دینداری و تعصّب مذهبی، نه فقط احترام شهرالله را هتک می‌کنند، بلکه آماج حمله‌ آنان در اصل، همان چیزی است که دستگاه استکبار و برخی دولتهای روسیاه منطقه کمر دشمنی با آن بسته‌اند.

دلبستگی به نظام جمهوری اسلامی و دفاع از آرمانهای اسلامی و مسأله‌ قدس شریف جرم نابخشودنی این شهیدان و مجروحان عزیز از نظر این مزدوران جنایتکار و اربابان فرعون صفت و قارون منش آنهاست.

پس از اردیبهشت معطّر امسالِ کردستان که در آن ندای گوش و دل نواز وحدت اسلامی بیش از همیشه در آن دیار طنین افکند، دستگاه استکبار و استبداد اکنون درصدد انتقام‌گیری از مردم نجیب و مظلوم آن اُستانند.

برای آن دشمنان سنگدل، کُرد و فارس و شیعه و سنّی تفاوت نمی‌کند. دل پلید و پُرکینه آنان حتی به روحانی کهنسالی چون شهید مظلوم ماموستا شیخ الاسلام نیز با قساوت و شقاوت دستِ ستم می‌گشاید. لعنت خدا و رسول و مؤمنان بر آن خونخواران و مراکز اصلی پشتیبانی و فرماندهی آنان باد.

مردم عزیز کردستان با بصیرت کامل، دشمنان خود را بشناسند و مسئولان امنیت استان مقابله قدرتمندانه با این آدمکُشان محارب را در صدر برنامه‌های خود قرار دهند.

اینجانب ضمن تسلیت و تبریک به مردم استان کردستان به خصوص به خانواده‌های مصیبت‌دیده یاد آن شهیدان بزرگوار به ویژه شهید عزیز جناب ماموستا شیخ الاسلام را گرامی میدارم و از خداوند رضایت و مغفرت و علوّ درجات آنان را مسألت می‌کنم.

به امید اینکه تمامی علمای شیعه و اهل سنت با الگوگیری از این شهید بزرگوار، برای ایجاد وحدت اسلامی و مقابله با جریان‌های صهیونیستی تفرقه‌افکن، بیشتر از پیش تلاش کنند./ ت

منبع: سایت جبهه جهانی متضعفین