پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم : پس از من هرگاه شک آفرینان و بدعت گذاران در دین را دیدید، از آنان ابراز برائت کنید... و از معایب آنان بگویید... تا مبادا در خراب کردن اسلام طمع کنند. () , وسائل الشیعه 508/11      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

سه شنبه 3 تیر ماه 99 23:37

کتاب «نقش دانشمندان مسلمان در پیشبرد علوم» چاپ شد

مفاز/ کتاب «نقش دانشمندان مسلمان در پیشبرد علوم» تألیف شهید مفتح به زبان سینهالی ترجمه و چاپ شد.

به گزارش مفاز، کتاب «نقش دانشمندان مسلمان در پیشبرد علوم» تألیف شهید مفتح از سوی انجمن حکمت در سریلانکا به زبان سینهالی ترجمه و چاپ شد.

در این کتاب به نقش نظامیه بغداد و همچنین، انجمن اخوان الصفا در گسترش علوم عقلی و انتقال دانش، شیوه‌های تحقیق نزد دانشمندان مسلمان، توجه و تمرکز دانشمندان مسلمان به روش‌های تجربی در علم، دستاوردهای این دانشمندان در علم پزشکی پرداخته و در بخش پایانی کتاب به بیان مطلبی در خصوص زکریا رازی و ابوریحان بیرونی اشاره شده است.

ترجمه و چاپ این کتاب از دو منظر مفید ارزیابی می‌شود. در وهله اول  می‌تواند موجب تجدید روحیه مسلمان که پس از انفجارهای زنجیره‌ای در سال 98 در سریلانکا که مجریان آن تعدادی افراط گرای مسلمان بودند باشد و به آنان سوابق علمی مسلمین و تلاش‌های انسان دوستانه دانشمندان مسلمان را گوشزد کرده و آنها را از این باور که مسلمانان علاقه چندانی به کسب علم و دانش ندارند، دور کند.

از سوی دیگر برای اکثریت مردم بودایی در این کشور این نکته را برجسته می‌سازد که تلاش‌های دانشمندان مسلمانان در پیشبرد علوم غیر قابل انکار بوده و یک سلسله رفتار و حرکت‌های رفتارهای افراط گرایانه برخی گروه‌ها هیچ ارتباطی با حقیقت اسلام ندارد و اسلام اصیل همواره معتقد به کسب علم و دانش و داشتن زندگی همراه با صلح و آرامش است./ ت
ردنا