امام حسین علیه السلام : مَن دَعا عَبدا مِن ضَلالَةٍ إلى مَعرِفَةِ حَقٍّ فَأَجابَهُ، كانَ لَهُ مِنَ الأَجرِ كَعِتقِ نَسَمَةٍ . («هر كس انسانى را از گم راهى به معرفت حق، فرا بخواند و او اجابت كند، اجرى مانند آزاد كردن بنده دارد» .) , مسند زيد : ص ۳۹۰ .      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

کرامات دراویش، مسیر گمراهی و انحراف در تصوف

یکشنبه 5 شهریور ماه 96 12:59

کرامات دراویش، مسیر گمراهی و انحراف در تصوف

در بعضی از کتاب های منصوب به دراویش تلاش شده است کرامات زیادی را برای صوفیان و دراویش نقل نمایند و با این روش مقام و جایگاه آنها را در میان افراد بالا ببرند.

به گزارش مفاز، تمام دراویش به سرمگو یا راز نهانی اعتقاد دارند.مراد از آن همان وحدت وجود است.وحدت وجود از مسائل بسیار مهم و دقیق در فلسفه است که بر برهان های دقیق و محکم استوار است.
 
اگر کسی به دقت کتاب های فلسفه و عرفان را نزد استادی توانا نخوانده باشد، هرگز به عمق این مسئله نخواهد رسید.این مورد و اشتباه در فهم این مسئله و ذره ای انحراف در آن چیزی جز پذیرفتن کفرآشکار نیست.در میان صوفیه و دراویش و رهبران آنها کسی را سراغ نداریم که دقیقا به فلسفه و عرفان آشنا بوده و مسئله وحدت وجود را با همه ظرافت هایش درک نموده باشد.
 
بنابراین این جماعت با مطالعه چند کتاب عرفانی و بدون آگاهی از عمق آن، طبق تصورات غلطی که پیدا کرده اند، به وحدت وجود به معنای حلول یا اتحادی آن معتقد شده اند.ملاصدرا از این گروه به « جهله صوفیه » نام برده و به بدترین وجهی آنان را مورد مذمت و نکوهش قرار میدهد.در بعضی از کتاب های منصوب به دراویش تلاش شده است کرامات زیادی را برای صوفیان و دراویش نقل نمایند و با این روش مقام و جایگاه آنها را در میان افراد بالا ببرند.
 
در همین راستا برخی از افراد ساده لوح این موارد را دلیلی بر حقانیت آنها شمرده و به سمت این تاریکی جذب می شوند.در حقیقت هر کدام از فرقه ها که از ابتدا تا اکنون آمده اند و رفته اند موارد مشابهی از این کرامت ها را برای خود ساخته اند.
 
نکته دیگر وجود تردید ها در خصوص واقعیت این کرامت ها برای همگان مورد تردید است و دلیلی بر درست بودن آنها نیست و چیزی را که خود درویشان نه شخص دیگر نقل می کنند هرگز سندیتی ندارد.از دیگر دلایل دیگر بر ساختگی بودن این کرامات را میتوان چنین بیان کرد که افرادی پای بند به شرع نبودند صوفیان و کرامت را خدای متعال تنها در اختیار بندگان خالص خود قرار میدهد.
 
علاوه بر این در خصوص این ادعاها برای تصوف میتوان مواردی مانند سحر یا رمل ، جادو و امثالهم را استفاده نمود.
منبع: دیده بان