امام صادق(ع) : مَن ذُكِرنا عِندَهُ فَفاضَت عَيناهُ حَرَّمَ اللّه‏ُ وَجهَهُ عَلَى النّار؛ (هركس در نزد او از ما ياد شود و او بگريد، خداوند چهره ‏اش را بر آتش حرام گرداند.) , كامل الزيارات، ص۱۰۴      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

همایش ملی تصوف، شاخه‌ها و نقدها

سه شنبه 19 تیر ماه 97 10:32

همایش ملی تصوف، شاخه‌ها و نقدها

اولین همایش ملی «تصوف، شاخه‌ها و نقدها» به‌همت پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی و با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی قم و پایگاه استنادی جهان اسلام ۱۹ مهرماه ۹۷ در قم برگزار می‌شود.

به گزارش مفاز؛ اولین همایش ملی «تصوف، شاخه‌ها و نقدها» به‌همت پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی و با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی قم و پایگاه استنادی جهان اسلام در تاریخ ۱۹ مهرماه ۹۷ در قم برگزار می‌شود.

این همایش در سه محور عقاید و اندیشه‌ها، آداب و رسوم و تاریخی ـ اجتماعی برگزار می‌شود.
محور عقاید و اندیشه‌ها شامل موضوعاتی چون توحید و و تفاوت دیدگاه تصوف و تشیع، خاتمیت در اندیشه تصوف، مهدویت در اندیشه تصوف، معاد در اندیشه تصوف، تأویل قرآن و تمسک به روایات نامعتبر، جایگاه اقطاب و مشایخ در تصوف، شیطان و تقدیس ابلیس در تصوف، شطحیات در کلام صوفیان و الگوی شخصیت زن در تصوف است.
محور دوم با عنوان آداب و رسوم نیز دربرگیرنده موضوعاتی چون سماع و رقص در تصوف، جایگاه شریعت و شریعت‌گریزی در تصوف، ریاضت و آداب طریقت در تصوف، نمادشناسی فرقه‌های تصوف و سلسله اجازات و خرقه‌پوشی است.
همچنین موضوعاتی مثل سیر تاریخی ورود تصوف در شیعه، جریان‌شناسی فرقه‌های صوفیه در ایران، جریان‌شناسی منتقدان تصوف، آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی تصوف در ایران معاصر، نقش مستشرقان در احیاء و ترویج تصوف، علل پیوند روشنفکری و تصوف و رویکرد سیاسی صوفیه ایران در سده اخیر در محور سوم تحت عنوان تاریخی ـ اجتماعی گنجانده شده است.

بر اساس این گزارش، جوایز ویژه‌ای برای برترین مقالات از جمله سکه و لوح تقدیر برای ۵ اثر برتر و کمک هزینه عتبات عالیات و مشهد مقدس برای ۱۲ نفر اعلام شده است.

گفتنی است، مهلت ارسال چکیده مقالات ۱۹ خرداد ۹۷ و ارسال اصل مقالات تاریخ اول مرداد ۹۷ اعلام شده بود.

ایکنا