پیامبر اکرم (ص) : أنَّهُ نَهى عَن نِكاحٍ يُرادُ بِهِ غَيرُ وَجهِ اللّهِ وَالعِفَّةِ ، ونَهى عَنِ النِّكاحِ بِالرِّياءِ وَالسُّمعَةِ . (از پيامبر خدا صلى الله عليه و آله نقل شده كه ايشان از ازدواجى كه براى غير رضاى خدا و حفظ پاك دامنى باشد ، نهى فرمود ، و از ازدواج براى خودستايى و شهرت طلبى نيز نهى فرمود) , دعائم الإسلام : ج ۲ ص ۱۹۶ ح ۷۱۴ .      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

طرح حیات عائله چیست و چه هدفی را در بهائیت دنبال می کند

چهارشنبه 2 خرداد ماه 97 14:26

طرح حیات عائله چیست و چه هدفی را در بهائیت دنبال می کند

طرح حیات عائله زیر مجموعه های خاصی داشت که سبب انس و الفت بیشتر جامعه بهائی می شد . یکی از زیر مجموعه های این جریان عبادالرحمن بود یعنی آقایانی که در هر موقعیتی از تشکیلات بودند یا اصلاً عضو تشکیلات نبودند و عضو عادی محسوب می شدند هر چند روز یک بار دور هم جمع می شدند و موضوعاتی را که مورد علاقه جمع بود مطرح می کردند .

به گزارش مفاز؛ طرح حیات عائله زیر مجموعه های خاصی داشت که سبب انس و الفت بیشتر جامعه  بهائی می شد . یکی از زیر مجموعه های  این جریان عبادالرحمن  بود یعنی آقایانی که  در هر موقعیتی از تشکیلات بودند یا اصلاً عضو تشکیلات نبودند و عضو عادی محسوب می شدند هر چند روز یک بار دور هم جمع می شدند و موضوعاتی را که مورد علاقه جمع بود مطرح می کردند . موضوعات معمولاً حول رمز و راز موفقیت اقتصادی هر یک از افرادی بود که در آن جمع شرکت می کردند و به کارگیری  افراد ضعیف که بیکار بودند در این قسمت انجام می شد برای مثال ، اگر یک  کارخانه داری آنچا بود سایرینی را که کاری دستشان نبود جذب می کرد . عبادالرحمن ؛ خانم ها را هم شامل می شد که بحث خانه داری ، شوهر داری ، بچه داری و موضوعات مشابه را انجام می دادند و از نقطه نظرات یکدیگر استفاده می کردند . جوانان آماده ازدواج هم می آمدند آنجا درباره شیوه های همسر گزینی بحث می کردند معمولا آنجا انتخاب همسر پیش می آمد و دختران و پسران همسر آیند خود را از این طریق انتخاب می کردند و در واقع یک بولتن ازدواج بود . زوج های موفقی هم که از این طریق ازدواج کرده و زبانزد بودند می آمدند با یکدیگر می نشستند و بحث می کردند و راه هایی را که منتهی به خوشبختی آنها شده بود برای سایر زوجین بیان می کردند . موضوع بعدی دعوت از متقدمان گرونده به تشکیلات بهائیت بود که با وجود کهولت سن چه خانم چه آقا می آمدند و خاطراتی غلو آمیز از مشکلات عدیده ای که در راستای اهداف بهائیت متحمل شده بودند برای حضار و معمولاً جوانان جامعه بهائیت مطرح می کردند و از این طریق سبب تحکیم اعتقادی جوانان بهائی می شدند چرا که این موجب می شد جوان بهائی که تا حدودی به یک مرحله دگر اندیشی رسیده بود و فکر زندگی مستقل از تشکیلات در سرش بود با دیدن حال این افراد احساس شرمندگی و خجالت به او دست می داد و به اصطلاح سعی می کرد نیت خود را پنهان کند و در جامعه یک نوع انسجام به وجود می آمد . به طور کلی در بهائیت همه چیز در اختیار تشکیلات است . از نامگذاری بچه گرفته تا تعلیم و تربیت ، از بالا دیکته شده و همه موضوعات خارج از اختیارات  خانواده است . در جامعه بهائی اگرکسی بخواهد در مراسمی شرکت نکند مثلاً یک نوبت از آمدن به جلسه ضیافت 19 روزه امتناع کند حتماً باید یک دلیل خاص و قانع کننده برای خادمین جلسه داشته باشه و گرنه مورد مؤاخذه قرار می گیرد .