پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) : اَلْبُـكاءُ مِنْ خَشْيَةِ اللّهِ نَجاةٌ مِنَ النّارِ؛ (گريه از ترس خدا، مايه نجات از دوزخ است.) , جامع الاحادیث ، ص64      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

سکوت کلیسا در برابر توهین یک مجسمه ساز به حضرت موسی

چهارشنبه 25 بهمن ماه 96 11:25

سکوت کلیسا در برابر توهین یک مجسمه ساز به حضرت موسی

زمانی که مسیحیت در اروپا قدرت یافت میکل آنژلو (آنژ) بر اساس کتاب مقدس مسیحیان در آن زمان که به زبان بومی خودش (لاتین) بود و خوانده می‌شد، تصویر و تندیسی از [حضرت] موسی با دو شاخ و صورتی آتشین ساخت.

به گزارش مفاز؛ این اعتقاد میکل آنژ بود، (موسی جلال خویش را از شیطان گرفته است) و توهینی آشکار به موسی (ع) به شمار می‌آید. 

نکته اینجاست که کلیسای (کاتولیک و حتی پروتستان) و پاپ که در این زمان قدرتی بیشتر از پادشاهان داشتند در برابر این توهین سکوتی تاریخی کردند که هنوز هم علامت سئوالی بر پیشانی مسیحیت است.

نکاتی چند درباره مجسمه موسی (ع)

این تندیس در سال‌های 1513 تا 1515 میلادی و به دستور پاپ ژولیوس دوم برای مقبره‌اش ساخته شده یعنی کمی قبل از سربرآوردن پروتستانتیزم که موجب انحرافاتی بسیار در مسیحیت شد.

میکلانژ این تندیس را بر اساس کتاب مقدس لاتین (ولگات) ساخت که تصویری و توصیفاتی نادرست از پیامبران اللهی در آن آمده است. از جمله همیندوشاخی که بر سر تندیس آن حضرت قابل رویت است که دلیل اصلی آن ترجمه اشتباه یک کلمه است.

بسیاری منابع گزارش داده‌اند که کلمه عبری مربوطه هم به معنی شاخ و هم به معنای تشعشع است و طبق گفته ی کتاب مقدس، هنگامی که حضرت موسی (علیه السلام) با الواح ده فرمان از کوه سینا باز می گشت هاله ای از نور اورا احاطه کرده بود. ( کتاب خروج ، 34:30)

بر همین اساس در آثار هنری اولیه یهودی نیز موسی را با هاله ی نور در اطراف سرش میبینیم. مترجم این بخش از تورات گمان می کرده جز حضرت مسیح کسی هاله ی نور در اطراف سرش نداشته! در نتیجه هاله ی نور را به اشتباه، شاخ ترجمه کرده است.

برای مشاهده ویدئوهای بیشتر به کانال رهپویان در آپارات مراجعه نمایید:رهپویان هدایت