پیامبر اکرم (ص) : أنَّهُ نَهى عَن نِكاحٍ يُرادُ بِهِ غَيرُ وَجهِ اللّهِ وَالعِفَّةِ ، ونَهى عَنِ النِّكاحِ بِالرِّياءِ وَالسُّمعَةِ . (از پيامبر خدا صلى الله عليه و آله نقل شده كه ايشان از ازدواجى كه براى غير رضاى خدا و حفظ پاك دامنى باشد ، نهى فرمود ، و از ازدواج براى خودستايى و شهرت طلبى نيز نهى فرمود) , دعائم الإسلام : ج ۲ ص ۱۹۶ ح ۷۱۴ .      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

رشد اسلام در آلمان از نگاه یک روزنامه نگار تندرو ایتالیایی

دوشنبه 5 شهریور ماه 97 09:43

رشد اسلام در آلمان از نگاه یک روزنامه نگار تندرو ایتالیایی

البته این بحران مذهبی ناشی از بحران جمعیت نیز هست. کنراد هاکت، محقق ارشد موسسه تحقیقاتی پیو میگوید: «مسیحیت در اروپا در شرف مرگ است». بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ میزان فوت مسیحیان ۶ میلیون بیش از نرخ تولدها بود.

به گزارش مفاز؛‌ *جولیو مئوتی، روزنامه نگار و مقاله نویس ایتالیایی است. او که دکترای فلسفه را از دانشگاه فلورانس دریافت کرده، از سال ۲۰۰۳ سردبیر صفحه فرهنگی روزنامه ایل فولیو ایتالیاست. وی همچنین برای روزنامه‎ها و پایگاههای خبری همچون موسسه Gatestone، وال استریت ژورنال، نشنال ریویو، و فاکس نیوز و نیز چندین روزنامه صهیونیستی از جمله یدیوت آهارونوت و جروزالم پست نیز مقاله نوشته است. به غیر از این کتابی او با عنوان «داستان نگفته‌ی قربانیان اسراییلی تروریسم» نوشته است. وی که به علت دیدگاههایش در حمایت از اسراییل مشهور است، در این مقاله نکاتی را در خصوص رشد اسلام و علل زوال مسیحیت در آلمان، به عنوان نمونه‌ای از یک کشور غرب اروپا بیان می‌کند که در خور تامل هستند.

جولیو مئوتی روزنامه نگار صهیونیست و اسلام هراس

یان فلشهائر، روزنامه‌نگار هفته‌نامه اشپیگل درباره سقوط آزاد مسیحیت آلمانی می‌نویسد:«سکولاریسم: آیا کلیسا در حال نابودیست؟»

مجمع اسقفهای آلمان به تازگی آمارهایی در خصوص وضعیت مذهب کاتولیک در آلمان در سال ۲۰۱۶ منتشر کرده است. در سال ۲۰۱۶ کلیسای کاتولیک آلمان ۱۶۲۹۰۳ عضو را از دست داد و ۵۳۷ کلیسای محلی خود را تعطیل کرد. از ۱۹۹۶ تا امروز یک چهارم انجمنهای کاتولیک تعطیل شده‌اند. کاردینال فریدریش وتر، اسقف اعظم مونیخ و فرایزیگ میگوید:«ایمان بخار شده است».

بر اساس گزارش روزنامه دی ولت مسیحیت در آلمان تا ۲۰ سال آینده در اقلیت قرار خواهد گرفت. در حال حاضر حدود ۶۰ درصد جمعیت آلمان مسیحی هستند. ۲۴ میلیون نفرشان کاتولیک و ۲۳ میلیون نفر هم پروتستان میباشند. اما سالانه حدود نیم میلیون نفر از این افراد فقط بر اثر فوت کم می‌شوند. گئورگ ویگل، کارشناس مذهب کاتولیک مینویسد:«تجسم این آمارها را میتوان روزهای یکشنبه در شهرهای آلمان دید. کلیساهای عمدتا خالی!»

پروتستانیسم آلمانی نیز با همین بحران روبروست. روزنامه دی زایت نوشت که تنها در سال ۲۰۱۶ ، ۳۴۰ هزار پروتستان درگذشتند و تنها ۱۸۰ هزار غسل تعمید انجام شد. ۱۹۰ هزار تن کلیسا را ترک کردند و تنها ۲۵ هزار تن به کلیسا پیوستند.

پاپ بندیکت شانزدهم در مشهورترین سخنرانی خود گفته بود که غرب و کسانی که به پروردگار و عالم غیب ایمان ندارند باید طوری رفتار کنند که «گویی خدا وجود دارد». جامعه مسیحی از مد افتاده دیگر هرگز بازنخواهد گشت. اما حتی برای جامعه لیبرال غرب هم ضروریست که بر ارزشهای یهودی-مسیحی خود باقی بماند و از آنها الهام بگیرد.

جولیو مئوتی روزنامه نگار صهیونیست و اسلام هراس

مرحله بعدی احتمالا محدوده فرهنگی و مذهبی آلمانی تازه‌ای در سیطره بی‌دینان و دو اقلیت مذهبی خواهد بود: اسلام و مسیحیت. اگر سکولارها میراث غربی مسیحی –یا دست کم ارزشهای یهودی-مسیحی که از آن آمده‌اند- را جدی نگیرند و از آن دفاع نکنند، هم بی‌دینان و هم مسیحیان به زودی تحت سلطه مذهب سیاسی و برتری جوی تازه یعنی اسلام درخواهند آمد. یک سازمان بنیادگرای برجسته اسلامی در آلمان که فعالیتش از سوی دولت فدرال ممنوع شده است نام خود را «مذهب حقه» نهاده است. ظاهرا آنها بر این باورند که در حال غلبه بر ارزشهای یهودی-مسیحی هستند.

نمونه‌های غمباری از زوال مسیحیت در آلمان وجود دارد. برای مثال در دوک نشین ترایر، قدیمی‌ترین جامعه کاتولیک آلمان و زادگاه کارل مارکس، تعداد کلیساها تا سال ۲۰۲۰ از ۹۰۳ به ۳۵ کلیسا خواهد رسید که به معنای کاهش ۹۰ درصدی تعداد کلیساها خواهد بود. در دوک نشین اسن نیز تاکنون بیش از ۲۰۰ کلیسا بسته شده‌اند و تعداد کلیساها از ۲۵۹ به ۴۳ کلیسا رسیده است.

البته این بحران مذهبی ناشی از بحران جمعیت نیز هست. کنراد هاکت، محقق ارشد موسسه تحقیقاتی پیو میگوید: «مسیحیت در اروپا در شرف مرگ است». بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ میزان فوت مسیحیان ۶ میلیون بیش از نرخ تولدها بود. تنها در آلمان این رقم معادل ۴/۱ میلیون نفر بود.

این کاهش را میتوان از کاهش میزان استخدام کشیشان نیز دریافت. وبگاه رسمی کلیسای کاتولیک آلمان در ماه می اعلام کرد که اسقف نشینهای اوسنابروک و ماینتز امسال کشیش تازه‌ای نخواهند پذیرفت. دوک نشین مونیخ سال گذشته تنها یک داوطلب داشت. هم‌اکنون در سراسر دوک نشین مونیخ برای یک میلیون و هفتصد هزار کاتولیک، تنها ۳۷ کشیش در مراحل مختلف آموزشی در حال تعلیمند. این در حالیست که در نبراسکا در امریکا، برای ۹۶ هزار کاتولیک، ۴۹ کشیش در حال آموزش دیدن هستند. مسیحیت اگرچه در امریکا هنوز قدرت خود را حفظ کرده، ولی در آلمان در حال مرگ است.

یواخیم راینیگ، یک معمار آلمانی در مصاحبه خود گفت که برای جذب بیشتر مسلمانان در جامعه، باید به جای کلیساها مساجد بزرگ ساخته شود. شاید این حرف دیوانگی به نظر آید اما حقیقتی تلخ را در درون خود دارد. والتر لاکور، مورخ معروف در کتاب خود «آخرین روزهای اروپا» مینویسد: «آلمان در دهه هشتاد میلادی ۷۰۰ مسجد و نمازخانه کوچک داشت. اما هم اکنون این تعداد به ۲۵۰۰ رسیده است. در حالی که مسیحیت در آلمان در حال ناپدید شدن است، اسلام با سرعت در حال تکثیر است.

اتحادیه ترکی-اسلامی در امور مذهبی به تازگی مسجدی بسیار بزرگ را در شهر کلن افتتاح کرد. این مسجد با گنجایش ۱۲۰۰ نفر، دارای بلندترین مناره در اروپاست. به نوشته دویچه وله «رهبران مذهبی از اینکه این مناره و کلیسای جامع کلن در یک شهر قرار دارد ناخشنودند». در زمان طرحریزی بنای مسجد در سال ۲۰۰۷، طوماری از سوی شهروندان امضا شد که مضمون آن چنین بود:« «ما اینجا کلیسای جامع را میخواهیم نه مناره را». سپس مقامات اسلامی اعلام کردند که بنا دارند تعداد مساجد را دو برابر کنند.

مسجد جامع شهر کلن آلمان که اخیرا افتتاح شد

مقامات ترکیه نه تنها یک مسجد عظیم در شهری که میزبان بزرگترین کلیسای جامع است میسازند بلکه این ریشخندی نیز برای پل بوهم، معمار مشهور این مسجد بود. پدر و پدربزرگ پل بوهم دو تن از تندرو ترین معماران کلیسا در عصر خود بودند. اما در «آلمان جدید» کسی از آنها نخواست که کلیسای جامع بسازند.

از زمان به قدرت رسیدن اردوغان در ترکیه، ۱۷۰۰۰ مسجد و عبادتگاه اسلامی در این کشور ساخته شده است. رییس جمهور ترکیه همچنین مساجد بسیاری در پایتختهای اروپایی ساخته است. به نوشته روزنامه فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ ترکیه ۹۰۰ مسجد را در آلمان کنترل میکند و آزادانه میگوید که یک «مسجد لیبرال» در آلمان با اسلام «سازگار» نیست. به همین دلیل است که ۵۷ درصد آلمانیها نگران رشد اسلام در کشورشان هستند.

هنگامی که آنگلا مرکل در سال ۲۰۱۴ درهای کشورش را به روی مهاجران باز کرد هیچ مشکل فرهنگی در پذیرش یک میلیون مسلمان دیگر نمیدید. اما در کلام اردوغان «مناره های ما سرنیزه ما، گنبدهایمان کلاهخود ما، و مساجد ما پادگان های ماست.» در واقع دولتهای اسلامی در حال پر کردن فضای خالی در چشم انداز مذهبی آلمان هستند. عربستان سعودی، خود پیشنهاد ساخت ۲۰۰ مسجد را در آلمان داده است. یعنی «برای هر ۲۰۰ پناهنده یک مسجد».

در پایان نویسنده تلاش میکند با ایجاد یک سوال ذهن مخاطب را نسبت به اتفاقاتی که مطرح نموده جهت دهد او مینویسد:

آیا میتوانید تصور کنید که آلمان به عراق، سوریه، و مصر پیشنهاد ساخت ۲۰۰ کلیسای جدید برای بازسازی جامعه مسیحی متروک این کشورها را دهد؟ نه. زیرا مسیحیان خاورمیانه در فرآیند اجباری مسیحی زدایی از بین رفته اند. در اروپا نیز مسیحیان در طی فرآیند سکولاریزه شدن جامعه منقرض میشوند. به این ترتیب ما نه تنها کلیساهایمان را از دست میدهیم، بلکه قدرت فرهنگیمان و مهمتر از آن اعتماد به ارزشهای تمدن خودمان را نیز از دست میدهیم.

رهیافته