امام حسین علیه السلام : مَن دَعا عَبدا مِن ضَلالَةٍ إلى مَعرِفَةِ حَقٍّ فَأَجابَهُ، كانَ لَهُ مِنَ الأَجرِ كَعِتقِ نَسَمَةٍ . («هر كس انسانى را از گم راهى به معرفت حق، فرا بخواند و او اجابت كند، اجرى مانند آزاد كردن بنده دارد» .) , مسند زيد : ص ۳۹۰ .      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

راه های مقابله با شیوع وهابیت

چهارشنبه 26 اردیبهشت ماه 97 12:01

راه های مقابله با شیوع وهابیت

تدوین جزوات ، کتب و تولید لوح های فشرده مختلف ، متنوع و جذاب در خصوص مسائل و مواردی که مورد هجمه سلفیت قرار گرفته است ، با استفاده از منابع موثق نقلی اهل تسنن و منابع عقلی شیعه تحت عنوان پاسخ علمای اسلام . باید امامان جمعه با افتتاح دارالافتاء در شهرستان ها ، با مردم ارتباط بیشتری بر قرار کرده و در قالب کلاس های آموزشی برای سنین و رده های مختلف به مبارزه با این انحرافات فکری بر خیزند .

به گزارش مفاز؛ تدوین جزوات ، کتب و تولید لوح های فشرده مختلف ، متنوع و جذاب در خصوص مسائل و مواردی که مورد هجمه سلفیت قرار گرفته است ، با استفاده از منابع موثق نقلی اهل تسنن و منابع عقلی شیعه تحت عنوان پاسخ علمای اسلام . باید امامان جمعه با افتتاح دارالافتاء در شهرستان ها ، با مردم ارتباط بیشتری بر قرار کرده و در قالب کلاس های آموزشی برای سنین و رده های مختلف به مبارزه با این انحرافات فکری بر خیزند . – صدا و سیما ، برنامه های ویژه ای جهت مقابله با این افکار تولید کرده و در قالب مصاحبه ها ، جلسات پرسش و پاسخ و پخش سخنرانی های افراد عالم ، صاحب نام ، اساتید و روحانیون  ( بومی و غیر بومی ) به غنای فکری و استحکام باورهای اصیل دینی اهتمام بیشتری مبذول دارد – تقویت روحیه و سلوک عرفانی در راستای تخطئه و تضعیف اندیشه ها و افکار وهابیت . – روحانیون کاروان ها و میهمانان بعثه مقام معظم رهبری در سفرهای حج ، از افرادی باشند که گفتمان آنها ، گفتمان نظام و انقلاب باشد . آنها باید قبل از سفر ، در کلاس های توجیهی مربوط به مسائل سلفیت شرکت کنند تا بتوانند با آمادگی بیشتری به عنوان سفیر نظام جمهوری اسلامی ،هم شبهات حجاج را بر طرف سازند و هم رسالت خود را در خصوص رساندن پیام نظام و صدور انقلاب به خوبی انجام دهند . – اختصاص بودجه  مناسب و توجه بیش از پیش به برنامه های دارالتقریب در خصوص دیدار با علمای اهل سنت کشورهای اسلامی ، برگزاری سمینار هفته وحدت ، سفر به عتبات عالیات و ... که هر ساله در تهران برنامه ریزی  می شود . با عملیاتی  کردن اینگونه  برنامه ها  مانند تعیین وظایف هر کدام از مدعوین و آمادگی هر یک در ارائه موضوعات تعیین شده ، جمع آوری و تألیف نتایج  دیدارها و نظرات شخصیت های جهانی به صورت کتابچه و ... می توان از نفوذ وهابیت جلوگیری کرده و اسلام اصیل و ناب محمدی ( ص ) را هرچه بهتر معرفی کرد .- در یک کلام ، بهترین راهکار مواجهه ، شناخت درست و حرکت علمی و فراگیر است . بدین معنی که نخستین قدم ، عمق بخشیدن به معرفت و آگاهی نیروهای خودی نسبت به فرقه گمراه وهابیت است چرا که امروز این فرقه ضاله در همه زمینه ها ، به ویژه در موسم حج روی بحث های معرفتی و شناختی تأکید دارد . بنابراین ، بهترین اقدام در  این حوزه این است که افراد ، معرفت خود را نسبت به فرقه افزایش دهند . همان گونه که موسم حج یک فرصت برای سوء استفاده وهابیون است ، ظرفیت بسیار مغتنمی هم برای ماست که با تبیین معارف حقه شیعه و نشر معارف راستین اهل بیت ( ع) در میان مسلمین و بیان نقاط ضعف و اشکالات فراوان این فرقه ضاله ، از فضای موسم حج بهره گیریم .