امام سجاد علیه السلام : الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي تَحَبَّبَ إِلَيَّ وَ هُوَ غَنِيٌّ عَنِّي (ستايش خدايی را كه با من دوستی كند، در صورتی كه از من بی نياز است) , قسمتی از دعای ابوحمزه ثمالی      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

انقلاب اسلامی تفکر مادی گرایانه غرب را به چالش کشید

سه شنبه 24 بهمن ماه 96 12:26

انقلاب اسلامی تفکر مادی گرایانه غرب را به چالش کشید

یکی از اساتید حوزه علمیه قم با اشاره به مبانی انقلاب اسلامی، تأکید کرد: انقلاب اسلامی ایران تفکر مادی گرایانه غرب را به چالش کشید.

به گزارش مفاز؛ حجت الاسلام سید مرتضی میرکتولی گفت تبیین اندیشه‌های امام راحل امری ضروری در همه دوره‌ها است زیرا جلوی زیاده خواهی‌های استکبار جهانی را گرفته و می‌گیرد.

وی با اشاره به شکل‌گیری انقلاب بر اساس یکسری مبانی اظهار داشت: تاریخ معاصر ما را در صد سال اخیر یک مثلث اعتقادی تشکیل می‌داد.

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: یک ضلع این مثلث ادیان الهی به نام اسلام و مسیحیت و یهودیت بود و ضلع دیگر آن را ادیان الحادی مانند بودیسم، هندو، کنفسیوس و مانی تشکیل می‌داد و ضلع سوم آن کمونیست‌های دیالکتیک بودند.

وی تصریح کرد: با گسترش روز افزون تفکر کمونیستی در شرق و هم‌چنین روند رو به رشد تفکر سکولار اومانیستی در غرب گمانه‌زنی‌های رهبران ادیان الهی این بود که با رشد علم و پیشرفت صنعت و تکنولوژی، ادیان الحادی بشر را اغنا نکرده، چنگی به دل نزده و کاملاً برچیده خواهند شد.

حجت الاسلام میرکتولی اظهار داشت: هم‌چنین ادیان الهی هم در این طوفان بلا گرفتار زرق و برق مدرنیته شده و منزوی خواهند شد به گونه‌ای که عده‌ای از رهبران کمونیست صریحاً بیان کردند که دین افیون ملت‌هاست.

وی اضافه کرد: در این شرایط جامعه شناسان بزرگ غربی می‌گفتند تشکیل حکومت که یک ضرورت اجتماعی است در قرن بیستم باید بر اساس معیارهای کمونیستی یا سکولار دموکرات غربی و یا نظام کارگری شکل بگیرد.

استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: از دیدگاه این افراد، دیگر چیزی به عنوان دین و عقیده نمی‌تواند بشر قرن بیستم و جامعه رو به توسعه را اداره و مدیریت کند.

وی گفت: در این فضای سرد و تیره و تار ناگهان در سال ۱۹۷۷ میلادی برابر ۱۳۵۷ شمسی در خاورمیانه بر اساس بنیادهای اصیل اعتقادی با تلاش و بیان بنان عالمی وارسته، انقلابی عظیم ظهور و تجلی یافت که بر اساس هندسه عدالت و اعتدال و تبری از سلطه‌گری و تنزه از سلطه شدن استوار شده بود.

حجت الاسلام میرکتولی افزود: این انقلاب مرهون و محصول عالمی وارسته و نستوه بود که برای هدایت همه مردم جهان به سوی توحید شکل گرفته بود و اندیشه‌های او تمام اندیشه‌های جامعه شناسان غرب و شرق را متزلزل کرد.

وی بیان داشت: با هشدارهای این شخصیت بزرگ تاریخ معاصر، غول کمونیستی شرق و قصرهای عظیم اومانیستی غرب فرو ریخت و بعد از گذشت چهار دهه از این انقلاب مقدس امروز شاهد شکل‌گیری تمدن جدید اسلامی در قالب بیداری شرق و تزلزل تفکر اومانیستی غربی هستیم و این همان چیزی بود که این مرد بزرگ پیش‌بینی کرده بود.

این استاد حوزه علمیه قم، ولایت فقیه را یکی از دستاوردهای بزرگ امام برشمرد و افزود: توطئه‌ها و نیرنگ‌های دشمنان نظام اسلامی در سه دهه گذشته با وجود ولایت فقیه راه به جایی نبرده است.

وی تأکید کرد: نکته ظریفی که در شخصیت امام راحل متجلی بود، وحدت همه اقوام و امت اسلامی در برابر دشمنان دین خدا بود.

مهر