پیامبر اکرم (ص) : لِيَتَهَيَّأ أحَدُكُم لِزَوجَتِهِ كَما تَتَهَيّأُ زَوجَتُهُ لَهُ («هر يك از شما بايد خود را براى همسرش آراسته كند، همچنان كه همسرش خود را براى او مى آرايد») , الجعفريّات : ص ۲۸      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

امنیت بیشتر یهودیان در ایران نسبت به آمریکا و اروپا

دوشنبه 23 بهمن ماه 96 10:07

امنیت بیشتر یهودیان در ایران نسبت به آمریکا و اروپا

راشاتودی در گفتگو با یکی از اعضای انجمن کلیمیان ایران نوشت: یهودیان در ایران بیش از آمریکا یا اروپا احساس امنیت دارند.

به گزارش مفاز؛ همایون سامیه‌هید عضو انجمن کلیمیان ایران در گفتگو با «راشا تودی» اظهار داشت: یهودیان ایران می‌توانند آزادانه عبادت کرده و اعمال سنتی خود را به‌جا آورند. آن‌ها با هیچ نوع فشاری روبرو نیستند. کنیسه‌های ما در اینجا امن‌تر از آمریکا یا اروپاست. دولت ایران از ما حمایت می‌کند.

مقایسه قانون اساسی مشروطه و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بهترین نمونه این مسئله به شمار می‌رود. در قانون اساسی مشروطه وقتی می‌خواهند از ایرانیان پیرو ادیان توحیدی به‌جز اسلام نام ببرد، از آن‌ها به‌عنوان کلیمیان، مسیحیان و زرتشتیان مقیم ایران نام می‌برد. بر این اساس ازنظر حقوقی وضعیت شهروندی کامل را برای اقلیت‌های دینی در ایران قائل نمی‌شوند، اما در قانون اساسی مصوب مجلس خبرگان رهبری این اصطلاح به ایرانیان کلیمی، مسیحی و زرتشتی تغییر نام پیدا می‌کند.

در حقیقت حقوق کامل شهروندی ایرانیان اقلیت را به رسمیت شمرده و این‌یکی از نکات برجسته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که ازنظر حقوقی و تئوری شامل حال اقلیت‌های دینی شده و وضعیت آن‌ها را ارتقا می‌دهد.

حتی قبل از پیروزی انقلاب در دیداری که کلیمیان با امام خمینی (ره) داشتند، امام (ره) بر اینکه تمام اقلیت‌های دینی بعد از پیروزی انقلاب در وضعیت مناسب بوده و از حقوق کامل شهروندی برخوردار خواهند شد، تأکید می‌کنند. این درواقع موجب افزایش عمق همدلی کلیمیان با تمام ملت ایران می‌شود.

دیده بان