پیامبر اکرم (ص) : مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ مَغْفُوراً له (کسی که با حب و دوستی به آل محمد بمیرد، مورد آمرزش و غفران الهی قرار می گیرد.) , مستدرک سفینه البحار،ج2ص161      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

الازهر همواره پرچمدار میانه‌روی و سدی در برابر وهابیت و افراط بوده است

پنجشنبه 31 فروردین ماه 96 08:42

الازهر همواره پرچمدار میانه‌روی و سدی در برابر وهابیت و افراط بوده است

رئیس حزب «نسل مصری» با اشاره به اینکه دانشگاه الازهر همواره پرچمدار میانه‌روی بوده گفت: این نهاد سدی در برابر انتشار اندیشه‌های افراطی وهابیت است.

«ناجی الشهابی»، رئیس حزب «نسل مصری» از حمله برخی از رسانه‌های مصر علیه «الازهر» و متهم کردن آن به اشاعه و ترویج افکار و اندیشه‌های طایفه‌ای و مذهبی انتقاد و تاکید کرد: الازهر همواره گفتمانی معتدل و به دور از افراط گرایی داشته است.

رئیس حزب «نسل مصری» افزود: توطئه‌ای که مصر در معرض آن قرار گرفته، تمام کشور و همه ارگان‌ها و نهادهای آن از جمله موسسات دینی مانند الازهر را شامل می‌شود و توطئه‌ای که الازهر را هدف گرفته در این چارچوب قابل ارزیابی است.

الشهابی اظهار داشت: دشمنان مصر درصدد تضعیف قدرت نرم مصر هستند که با استفاده از آن تاکنون توانسته در دل بسیاری از ملل منطقه جا باز کند و در این بین الازهر با گفتمان دینی خود جایگاه ویژه‌ای در مقوله قدرت نرم و نفوذ نرم مصر دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ دانش آموخته‌ای از الازهر یافت نشده که متاثر از افکار و اندیشه‌های افراطی، کمربند انتحاری به خود ببندد و خود را در میان مردم بیگناه منفجر کند، بلکه بالعکس باید تاکید کرد که صاحبان اندیشه‌ها و افکار افراطی تماما دانش آموختگان مکتب تکفیری هستند.

الشهابی با اشاره به اینکه جماعت اخوان المسلمین در زمان فعالیت در مصر مسئولیت حملات شدید و گسترده علیه الازهر را برعهده گرفته بود، توضیح داد: الازهر برای مقابله با افکار و اندیشه‌های افراطی اخوانی‌ها مقابل این جماعت ایستاد و تلاش‌ اخوانی‌ها برای تجزیه و تقسیم جامعه مصر را ناکام ساخت.

رئیس حزب «نسل مصری» تاکید کرد: اگر دولت مصر حقیقتا در اندیشه مبارزه با افکار و اندیشه‌های ضد اسلامی است، باید بداند که این افکار ریشه در مکتب وهابیت دارد که توسط عربستان به مصر منتقل شده و الازهر مناسب‌ترین گزینه جهت مقابله با این اندیشه‌هاست.

الشهابی درباره تمدید حالت فوق العاده در مصر نیز گفت: تمدید حالت فوق العاده نمی‌تواند، راه حل پایان دادن به انفجارهای تروریستی و اقدامات فتنه انگیزانه دینی و طایفه‌ای در مصر باشد، بلکه باید به سرعت تدابیری امنیتی برای مقابله با این چالش اتخاذ کرد، اگرچه باید تاکید کرد، تنها راه نجات مصر اتحاد و یکپارچگی مردم آن است.

منبع:فارس