امام حسین علیه السلام : مَن دَعا عَبدا مِن ضَلالَةٍ إلى مَعرِفَةِ حَقٍّ فَأَجابَهُ، كانَ لَهُ مِنَ الأَجرِ كَعِتقِ نَسَمَةٍ . («هر كس انسانى را از گم راهى به معرفت حق، فرا بخواند و او اجابت كند، اجرى مانند آزاد كردن بنده دارد» .) , مسند زيد : ص ۳۹۰ .      

موسسه فـرق و ادیــان زاهـــدان

||| X

ابن تیمیه و شکاف میان امت اسلامی

چهارشنبه 26 اردیبهشت ماه 97 12:08

ابن تیمیه و شکاف میان امت اسلامی

در زمان حساسی که کشورهای اسلامی در تب و تاب درگیری های ویرانگر می سوخت و مسلمانان تحت حملات ناجوانمردانه شرق و غرب قرار گرفته بودند ، ابن تیمیه ، نظریه پرداز وهابیت به نشر افکار انحرافی خود پرداخت و شکاف تازه ای در امت اسلامی ایجاد کرد .

به گزارش مفاز؛ پیشرفت اسلام در اروپا و شکست آندلس ، برای غرب صلیبی بسیار تلخ و ناگوار بود از این رو ، در اندیشه انتقام برآمد و در سال های پایانی قرن پنجم هــ . ق ، پاپ ( رهبر کاتولیک ها ) با صدور فرمان حمله  به قبله اول مسلمانان ،  صدها هزار مسیحی کیته جو را راهی قدس کرد . به این ترتیب ، جنگ های صلیبی که حدود 200 سال به طول انجامید و میلیون ها کشته و مجروح برجای  گذاشت ، آغاز شد . در آن هنگام که مصر و شام با صلیبیان درگیر بودند ، امت اسلامی با طوفانی سهمگین تر یعنی حمله مغولان مواجه شد که آثار ارزشمند اسلامی را نابود و غارت کردند . در طی حملات مغولان ، بغداد به خاک و خون کشیده شد و طومار خلافت عباسی در هم پیچید و حلب و موصل نیز گرفتار همین بلا شدند . " ابن اثیر " مورخ مشهور در این باره می نویسد : << مصائب وارده بر مسلمانان از سوی مغول آنچنان سهمگین بود که مرا یارای نوشتن آن نیست و ای کاش مادر مرا نمی زایید و ای کاش پیش از حادثه مرده بودم و شاهد این فاجعه نبودم >>  در طول سلطه مغول ، فرستادگان سلاطین اروپایی همواره می کوشیدند تا با جلب نظر مغولان و همدستی آنان ، امت اسلامی را از دو سو تار و مار کنند . در این میان ، اباقاخان ، فرزند هولاکو با دختر امپراتور روم شرقی ازدواج کرد و پاپ و سلاطین فرانسه و انگلیس بر ضد مسلمانان متحد شد و به مصر و شام لشکر کشید . ناگوارتراز همه اینکه ارغون (نوه هولاکو ) به وسوسه وزیر یهودی اش یعنی سعد الدوله ابهری در اندیشه تسخیر مکه و تبدیل آن به بتخانه افتاد و مقدمات این دسیسه را نیز فراهم ساخت که خوشبختانه با بیماری ارغون و قتل سعدالدوله ، این فتنه بزرگ علمی نشد . در چنین زمان حساسی که کشورهای اسلامی در تب و تاب درگیری های ویرانگر می سوخت و مسلمانان تحت حملات ناجوانمردانه شرق و غرب قرار گرفته بودند ، ابن تیمیه ، نظریه پرداز وهابیت به نشر افکار انحرافی خود پرداخت و شکاف تازه ای در امت اسلامی ایجاد کرد .